Model 4 kont - Główne konto

Opublikowano w 6 lipca 2022 20:40

W naszym artykule o modelu 4-kontowym przybliżyliśmy Ci, jak możesz skutecznie i łatwo oszczędzać. Chcielibyśmy bardziej szczegółowo omówić każdy z poszczególnych typów, a dziś skupimy się na rachunku głównym.

 

Ustawienie modelu 4 kont zaczyna się od konta głównego. To konto, na które trafiają wszystkie Twoje dochody, np. pensja, dochody z wynajmu, dywidendy. Po prostu wszystko co otrzymujesz w aktywach każdego miesiąca powinno trafiać na to konto. Na początku nie jest ważne, w jakim banku masz to konto.

 

Z tego konta opłacane są wszystkie miesięczne koszty stałe, czyli wszystkie koszty, które są takie same w każdym miesiącu. Dotyczy to na przykład Twojego kredytu mieszkaniowego, czynszu, ubezpieczenia, rachunków za telefon komórkowy, mediów, kredytu samochodowego itp. Zsumuj wszystkie swoje miesięczne koszty stałe i zostaw na nie pieniądze na tym koncie lub ustaw zlecenie stałe na powtarzające się przelewy np. czynsz.

 

Idealnie byłoby, gdyby Twoje miesięczne koszty stałe stanowiły około 30% Twoich dochodów. Jeśli więc uzyskujesz 6000zł miesięcznie przychodu, to Twoje koszty stałe powinny wynosić około 1/3, czyli w tym przypadku 2000zł.

 

Z rachunku głównego co miesiąc przekazywane są również stałe kwoty na rachunek gospodarstwa domowego, rachunek inwestycyjny i rachunek rezerwowy. Oczywiście dla każdego procent jest inny. Ideałem byłoby przekazywanie 40% dochodów miesięcznie na konto domowe, inwestowanie 20% i oszczędzanie kolejnych 10% w rezerwach.

Jednak w dużej mierze zależy to od własnej sytuacji.

O tym, jakie kwoty mają sens i czy można inwestować również mniejsze kwoty, aby pozwolić pieniądzom rosnąć w długim okresie, dowiesz się w artykule o rachunku inwestycyjnym.

 

Wniosek: Wszystkie wpływające pieniądze trafiają na konto główne i z niego opłacane są wszystkie miesięczne koszty stałe. Najlepiej, aby nie stanowiły one więcej niż 30% Twoich miesięcznych dochodów. Reszta jest dzielona między rachunek gospodarstw domowych, rachunek inwestycyjny i rezerwy.

Jeśli masz jakieś pytania w tej sprawie, to śmiało pisz do nas.

 

W kolejnym artykule omówimy konto domowe. Dowiesz się wtedy, na co należy tam zwrócić uwagę i jaką gorącą wskazówkę mamy dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.